Обележен је Дан пешачења 10.09.2022.

И ове године смо се радо одазвали позиву наших пријатеља из ПСД „Рудник“ за учешће у традиционалној манифестацији Дан пешачења, која је ове године носила слоган КОРАК БЛИЖЕ ЗДРАВЉУ.

Наша данашња пешачка тура започела је од Манастира Враћевшнице, након занимљивог предавања директора Музеја Рудничко-таковског краја Александра Марушића о важности овог здања за читав наш крај и поучне приче о животу игуманије Ксеније, настојатељице манастира. Пут нас је водио кроз манастирску шуму где смо стицали практична знања из микологије, али и кулинарства, захваљујући другарима из ЕТШ „Књаз Милош“. Након шуме отворио се диван поглед на маглом овенчане врхове Рудника, где смо испробали апликацију за препознавање истих. Убрзо стижемо до Конака кнеза Милоша, где нас је по други пут сачекао наш друг Александар. Ту смо чули много занимљивих детаља о овом здању, али и животу породице Обреновић, као и чувену реченицу „Ево мене….“ коју је Милош изговорио баш на овом месту. Повратак манастиру, уз краћи одмор код школе у Црнући, иначе нашег издвојеног одељења, обележила је дегустација плодова јабуке, крушке, шљиве, купине и смокве. Права витаминска бомба. И док чекамо извештај ученика-репортера са лица места, уз велику захвалност нашим водичима Тањи и Миливоју, другарима (већином бившим ученицима наше школе, што нам је посебно драго) и професорима из ЕТШ, а посебно директору Музеја Саши Марушићу, до следећег дружења у природи, поздрављамо вас ВЕДРО!

Дарко Мијаиловић