ВраћевшницаШколске вести

13. Дани кнегиње Љубице у Враћевшнициице у Враћевшници

Традиционална манифестација Дани кнегиње Љубице, тринаеста по реду, одржана је од 1. до 3. јуна 2019. године у Враћевшници. Манифестација је одржана у издвојеном одељењу Основне школе „Десанка Максимовић“, а део програма је изведен и у комплексу Музеја „Жиловић“.

Манифестација је отпочела изложбом производа домаће радиности и надметањем у припреми домаћих јела. Затим су ученици школе у Враћевшници, као и сви заинтересовани посетиоци и ученици гости из других школа, имали прилику да посете једну од следећих радионица: Традиционално певање, Вез, Коло у три, Плетење предмета од прућа, Традиционални инструменти. Ово је била изузетна прилика да ученици чују како настају инструменти као што су гусле, фрула, гајде, двојнице, окарина, кавал, да чују њихов звук, науче традиционалне игре и изворне песме, исплету корпице од прућа, везу мале гоблене… Спомен-плочу Мији Алексићу на зиду Музеја „Жиловић“, открио је Дејан Ковачевић, председник општине Горњи Милановац. У холу школе је отворена изложба „Језик је хранитељ народа“ из колекције Музеја Вука и Доситеја Народног музеја у Београду, посвећена животу и делу Вука Караџића и Доситеја Обрадовића, а затим је и свечано отворена сама манифестација песмом изворне групе „Црнућанка“ и говором председника општине Горњи Милановац. У част преминулог песника Добрице Ерића, поноса нашег краја, стихове његове песме „Текла река крива Дрина“, говорио је глумац Иван Перковић. Трио Пековић је својим надахнутим наступом одушевио присутне госте, а затим је Љиљана Јакшић извела монодраму „Мој отац Вук Караџић“. После концерта Милоша Николића и Бобана Бјелића „Старо злато, нови сјај“, проглашени су победници у кулинарству, а потом је одржан концерт групе “Џипси Алексићи“. Другог дана манифестације, посетиоци су имали прилику да уживају у концертима КУД-а „Шумадија“, Џонија Поњавића, трубачког оркестра Марка Станојевића, гала концерту изворног певања, а рецитатори школе у Враћевшници, учесници радионице рецитовања, казивали су лирску поезију . У понедељак, 3. јуна, проф. др Недељкo Трнавац је ученицима школе у Враћевшници одржао предавање „Школовање младих Обреновића“ и тиме су завршени овогодишњи Љубичини дани. Уредници манифестације су Ивана Тодоровић, наставница музичке културе и Зорица Симовић, драматург, а организатори су Туристичка организација општине Горњи Милановац, Месна заједница Враћевшница, изворна група „Црнућанка“ и Основна школа“Десанка Максимовић“.