ВраћевшницаШколске вести

Обележен Дан планете Земље у Враћевшници 2019.

У Основној школи „Десанка Максимовић“, у Враћевшници, је у понедељак 22. априла изведен изузетно занимљив програм поводом Дана планете Земље. У извођењу програма је помогао Огледни центар ПУ „Сунце“ Горњи Милановац. Ученици су били подељени у две групе, на ниже и више разреде и тако су детаљно пропратили све што је наша креативна васпитачица Јелена Пантелић осмислила. Најпре им је преко експеримената приказала ерупцију вулкана, кружење воде у природи, кишни облак, густину воде, шећерну дугу, тежину ваздуха и садржај кисеоника у њему, настајање торнада, покретање ветрењаче, начин на који ваздух покреће предмете. Сви материјали коришћени у експериментима су потпуно природни: сода бикарбона, течност за прање посуђа, сирће, прехрамбена боја, уље, со, шећер, јаја. Били су ту и балони, шлаг и свећа. Када је све прошло кроз руке веште васпитачице, пред ученицима су се створила чуда, сви су били одушевљени оним што су видели. Све експерименте је пропратила учитељица Славица Михајловић одговарајућом презентацијом о нашој планети. У такмичарском делу програма, ученици су имали прилику да учествују у разним еколошким игрицама: Очисти реку, Пренеси лоптицу на листу новине, Кула од чаша, Поређај чаше. Највише интересовања је изазвала игра Очисти реку, у којој је по импровизованој реци било разбацано смеће, које је требало да такмичари извуку помоћу удица од магнета и да оставе само живи свет. Свако одељење је одабрало по пет представника, а другари су их здушно подржали. Тако су малишани имали прилику не само да науче нешто ново , већ и да се лепо забаве уз изузетно осмишљен програм.

Мирјана Миленковић