Крагујевачки октобар

Група ученика ОШ „Десанка Максимовић“ посетила је, 21. октобра 2015. године, меморијални парк у Шумарицама у близини Крагујевца.

Повод посете био је Велики школски час којим се сваке године обележава дан сећања када су 1941. године стрељани грађани Крагујевца и околине међу којима је било око 300 младића и ђака средњих школа, као и четрдесеторо деце од 12 до 15 година старости, махом Рома, малих чистача обуће. Велики школски час одржава се код Споменика стрељаним ђацима и професорима, који је постао симбол крагујевачке трагедије и трагедије целе Србије. Ученици су, такође, имали прилику да посете и Музеј 21. октобар посвећен овим жртвама, као и једну од 30 хумки где су стрељани и сахрањени родољуби из Таковског краја.

Одавање поште крегујевачким жртвама пратила је само једна порука – Да се никада не понови.

Весна Ацовић